ابزار
ورود

مسیر: صفحه اصلی » شرکت های مرتبط » پارایه پرتو گستر
دوشنبه, 01 مرداد 1397
پست الكترونيكي چاپ پي دي اف

با مجهز کردن لپ‌تاپ‌ها به یک حس‌گر لرزه‌ی بسیار کوچک و با تشکیل شبکه‌ای از اطلاعات،‌ می‌توان شبکه‌ای برای تشخیص زودهنگام زمین لرزه ایجاد کرد.

لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های همراه هوشمند، قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که باعث می‌شود کاربری‌ آن‌ها در حوزه‌های مختلف روز به روز بیشتر شود. یکی از این قابلیت‌ها،‌ فراگیر بودن آن‌هاست. ویژگی متفاوت دیگر این قبیل دستگاه‌ها، ‌اتصال به شبکه‌های اطلاعاتی و امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات با سایر دستگاه‌ها در زمانی بسیار اندک است. حالا با استفاده از برنامه‌ای به نام لرزه‌گیر، در کنار یک حس‌گر کوچک جاسازی شده، قرار است این دستگاه‌ها در کنار هم و با به اشتراک گذاری اطلاعاتشان، ‌تبدیل به سیستم تشخیص زلزله بشوند. شاید روزی این سیستم جان انسان‌های زیادی را نجات بدهد. برنامه لرزه‌گیر (Quake Catchers) برای این طراحی شده که با استفاده از حس‌گرهای لرزش موجود روی سری‌های جدید لپ‌تاپ‌، تشخیص زمین لرزه‌ها را بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر سازد.

این برنامه لرزه‌گیر به نوعی طراحی شده که هر لرزه‌ای که برای رایانه یا دستگاه اتفاق می‌افتد را ثبت کند،‌ اما تنها زمانی این اطلاعات روی شبکه قرار خواهند گرفت که دستگاه‌های زیادی که در یک منطقه جغرافیایی قرار گرفته‌اند،‌ لرزش مشخصی را با هم دریافت نمایند. اگر این سیستم در مدارس، دفاتر کاری و خانه‌ها به خوبی جا بیافتد،‌ ممکن است به یک سیستم هشدار خطر زود هنگام در مورد خطر یک زمین لرزه بیرونی تبدیل بشود.

حتی لپ‌تاپ‌هایی که این حس‌گر لرزه را ندارند هم می‌توانند با خرید و نصب یک حس‌گر که با یو.اس. بی به لپ تاپ وصل می‌شود،‌ به این شبکه اضافه شوند. به این ترتیب یک شبکه بزرگ از حسگرها خواهیم داشت که امکان پیش بینی زلزله را چند لحظه قبل از وقوع آن می دهد و در نتیجه از بسیاری فجایع ناشی از زلزله جلوگیری بعمل می آید.